• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ

HOŞ GELDİNİZ

Üyelik Girişi
Site Haritası
epazardanal

www.epazardanal.com

ÜYELİK BAŞVURUSU

BEKİR OĞUZBAŞARANBEKİR OĞUZBAŞARAN

01.09.1946'da Kayseri'de doğdu. Anne adı Akkadın, baba adı Mustafa'dır. İlköğrenimini Şehit Nazım ve Sümer İlkokulunda yaptı. Kayseri Anatamir Fabrikası Orta Sanat Okulu ve Sümer Ortaokulundan sonra Kayseri Lisesinin Akşam Bölümünü bitirdi. Bir yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Gece Bölümünden mezun oldu (1975). Bitirme tezini, Prof. Dr. Mehmet Kaplan danışmanlığında yaptı. İlkokuldan üniversiteye kadar sekiz yıl Kayseri Anatamir Fabrikasında işçi olarak çalıştı. 1975-1988 yılları arasında Develi İHL, Kayseri İHL ve TED Kayseri Kolejinde Edebiyat Öğretmenliği ve Yöneticilik yaptı. 1988-2000 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Yeni Türk Edebiyatı ve Türk Halk Edebiyatı derslerini okuttu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yeni Türk Edebiyatı alanında Yüksek Lisans (Master) yaptı. 2000-2011 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak bulundu. 2011'de emekli oldu. Üç yıl daha Türk Dili derslerine girdi. Bir yarıyıl da Nuh Naci Yazgan (NNY) Üniversitesinde aynı dersi verdi. 1974 yılında Hikmet Hanım'la evlendi. Mustafa, Ali, Selim adlarında üç oğul babasıdır. Askerliğini, 1976-1977'de Ankara/Çubuk'ta Piyade Asteğmeni olarak tamamladı.

Edebiyat dünyasına 1960'lardan itibaren şiirle girdi. İlk şiirleri Kayseri'de Devrim ve Hakimiyet gibi günlük gazetelerde ve Abdullah Satoğlu'nun Filiz dergisinde çıktı. Yazma konusunda Mehmet Ateşoğlu, Yunus Emre Özulu, Fethi Baygın gibi Edebiyat Öğretmenlerinden teşvik gördü. Daha sonra şiir ve yazıları Babıâli’de Sabah, İttihad, Millî Gazete, Yeni Devir, Zaman, Türkiye, Develi, İkinisan, Yeni Şafak, Akit gibi gazetelerle Büyük Doğu, Tohum, Millî Gençlik, Yeni Sanat, Bilgi, Hisar, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Millî Kültür, Küçük Dergi, Kültür ve Sanat, Berceste, Erciyes, Somuncu Baba, Ay Vakti, Mavera, Yedi İklim, Akpınar, Alkış, Bizim Kümbet, Bizim Külliye, Gültepe, Kayseri Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Gurbet, Sükût, Sarmaşık Kültür, Bizim Kayseri, Yeniden Diriliş, Çemen, Hazan, Seyir, Düş Çınarı, Millî Eğitim gibi dergilerde ve internette Sanat Âlemi başta olmak üzere çeşitli sitelerde yayınlandı.

Yeni Sanat dergisini çıkardı (1973-1975). Millî Gazete'de bir yıl kültür-sanat-edebiyat-kitap sayfaları hazırladı (1973). Bir süre Sağlık-İş Sendikası İstanbul Şubesi'nde çalıştı. Van Kütüğü Yayın Projesi'ne Fikir Babalığı ve Yöneticilik yaptı (Abdülkerim Abdulkadiroğlu ve Mehmet Yiğit'le birlikte). Bu hacimli eserin iki bölümünü yazdı. Berceste dergisinin on iki yıl yayın danışmanlığını yaptı. Necip Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğu ikliminde eserler verdi. Üstad Necip Fazıl ve Âşık Seyranî konularında yıllar süren araştırmalar yaptı.

İlk kitabı 1983'te yayınlanan Necip Fazıl'ın Şiiri adlı derleme-incelemesidir. Bugüne kadar yayımlanan on dört eserinden on üçü 2006 ile 2017 yılları arasında çıktı. Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) üyesidir. Yurtiçinde davet edildiği birçok bilim, sanat ve edebiyat etkinliğine katıldı. Eserleri, sanatı ve şahsiyeti üzerine birçok yazı ve şiir kaleme alındı. Berceste dergisi, hakkında özel sayı çıkardı. Bazı ansiklopedi ve antolojilerde biyografi ve eserlerine yer verildi. Van Güldestesi adlı yayımlanmamış bir eseri daha bulunmaktadır.

Bekir Oğuzbaşaran, millî ve manevî hassasiyeti yazılarının, şiirlerinin temel kaynağı görmektedir. Son zamanlarda nesir sahasında sohbet-deneme türünde yazı ve kitaplarıyla dikkat çeken Oğuzbaşaran, nazımda ise kendine has üslubuyla geleneksel Türk şiiri kalıplarıyla güncel konuları ele almaktadır.

Eserleri:

1) Necip Fazıl'ın Şiiri, Kültür ve Sanat Yayınları, İstanbul 1983.
2) Rubâiyyât-ı Oğuz, Ötüken Yayınları, İstanbul 2007.
3) Kültür ve Edebiyatımızdan Manzum Portreler, Laçin Yayınları, Kayseri 2007. 4) Geleneğin İzinde, Laçin Yayınları, Kayseri 2007.
5) Bir Yaşama Biçimi Edebiyat, Romantik Kitap, Konya 2010, (2. Baskı: 2011). 6) Necip Fazıl Gerçeği, Romantik Kitap, Konya 2011.
7) Bir Gül Düştü, Romantik Kitap, Konya 2011.
8) Poetika Rubâîleri, Romantik Kitap, Konya 2012.
9) Âhir Zaman Rubâîleri, Romantik Kitap, Konya 2012.
10) Söz Demi, Romantik Kitap, Konya 2013, (2. Baskı: 2013).
11) Denemeyi Deneme, Romantik Kitap, Konya 2014.
12) Hikmet Burcu, Romantik Kitap, Konya 2015.
13) Kalem Sohbetleri, Nüve Kültür Merkezi (NKM) Yayınları, Konya 2016.
14) Aşk İle, Romantik Kitap, Konya 2016.

Aldığı armağan ve ödüllerden bazıları şunlardır:

- Kayseri Sanatçılar Derneği (KASD) 1981 İnceleme Armağanı
- Kayseri Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Makale Ödülü
- TYB Kayseri Şubesi İnceleme Ödülü
- TYB Kayseri Şubesi Biyografi Ödülü
- TYB Kayseri Şubesi Deneme Ödülü 2014 (Denemeyi Deneme adlı eseriyle)
- TYB Kayseri Şubesi Şiir Ödülü 2015 (Hikmet Burcu adlı eseriyle)
22.02.2017
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.84177.8732
Euro9.50399.5420
Hava Durumu
Takvim
Saat