• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ

HOŞ GELDİNİZ

Üyelik Girişi
Site Haritası
epazardanal

www.epazardanal.com

ÜYELİK BAŞVURUSU

İSTİŞARE TOPLANTILARIMIZ


YENİ DÖNEM 1. İSTİŞARE TOPLANTISI:TYB Kayseri Şubesi Yeni Dönem 1.İstişare toplantımız 21.01.2017 tarihinde Öğretmenevinde; Muhsin İlyas Subaşı, Süleyman Kocabaş, Ahmet Taş,  Faruk Yaman, Ahmet Sıvacı, Sevgi Yaman, Leyla Şahin, Sergül Vural, Bilge Çalıcı, Bekir Oğuzbaşaran, Mehmet Hüsrevoğlu, Yusuf Yeşilkaya, Mustafa Çölkuşu, Oktay Fakıoğlu, Kadir Özdamarlar, Burhan Kale, İsmail Adil Şahin, Hüseyin Elmaağaç, Ali Aslım, Cafer Dalmaz, Kadir Keçebaş, Şeymus Çiçek, Duran Tamer, Selim Tunçbilek, Hacı Sarı, Kadir Karaman, Şeref Karadavut ve Yüksel Kalkan'ın katılımıyla gerçekleşmiştir. 
Yönetim Kurulu Başkanı Selim Tunçbilek'in katılımcıları ön bilgilendirme yapmış ve Yeni dönemde Yönetim Kurulumuzun öncelikli hedefi tüzüğümüzün 2. Maddesinde amaç edinildiği gibi yazarın toplumsal zeminde saygınlığını pekiştirmek ve Kayseri TYB'nin kurumsal kimliğini kültür sanat alanında daha etkin düzeye getirmak olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede yapacağımız faaliyetlerimizle ilgili bu noktaya odaklı nelerin yapılabileceği konusunda düzenli istişare yapmanın gerekliliğine inanıyoruz.
Yine bu çerçevede istişare toplantıların sonunda belirlenen noktalarda basın bildirisiyle kamuoyu ile paylaşımını düşünüyoruz.   Görüşlerinizi bu alanda belirtmek ve somut öneriler şeklinde herhangi bir kuruma eleştiri yöneltmeden yapmanızı rica ediyorum diyerek katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını tamamlamıştır.

Sonra toplantının esasına geçilmiş ve bu çerçevede sıra ile söz alan konuşmacılar gelecek faaliyet dönemi ile ilgili önemli öneriler sunmuşlardır. 

Toplantının sonunda Başkan Selim Tunçbilek tarafından kaleme alınan metnin yeni dönem 1. istişare toplantısı bildirisi olarak kamuoyu ile paylaşılmasına itifakla karar verilmişitir. 


TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ
YENİ DÖNEM 1. İSTİŞARE TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRİSİ

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi yeni dönem birinci istişare toplantısını 21.01.2017 Cumartesi günü saat 9:00 da Öğretmenevinde gerçekleştirmiştir. Yazar, Şair ve Kültür adamlarından oluşan toplantı heyetimiz, istişare toplantısının neticelerini bir bildiri ile kamuoyu ile paylaşılmasında fayda görmüştür.

1. Bizler, şair ve yazarlar olarak, bu toplumun ve şehrin, her şeyden önce zihinsel faaliyetlerle, kalıcı değerler üreten mensuplarıyız. Bizlerin, yaşadığımız toplumun, şehrin, öncüsü, münevverleri olduğumuz unutulmamalıdır. Her bir yazar ve şair ürettikleriyle birey olarak ayrı ayrı birer değerdir.

2. Bizler, içinde yaşadığımız şehrimizi ve ülkemizi seven, dilimizin ve değerlerimizin tüm güzelliklerinin birlikte fark edilmesi için didinen, daha güzel bir dünya, daha güzel bir ülke ve daha güzel bir şehir için düşünen, çalışan, üreten bu toplumun bir parçasıyız. Bunun dışında hiçbir tanım bizi doğru olarak nitelemez.

3. Bizler kültür sanat kamuoyunun etkin, yazar ve şairleri olarak, şehrimizin daha seçkin, yaşanabilir, özenilen bir şehir iklimine doğru sağlıklı yolculuklar yapmasından yanayız. Toplumun öncüsü yazar ve şairleri olarak, bu güne kadar şehrimizin yöneticisi konumunda olan bütün makamları ile sorunsuz ve öncelikle kamu yararı çizgisinde anlayışla hareket ettiğimizi, ürettiğimiz kültür ve sanat değerlerinin özü itibariyle zaman içerisinde toplumsal değerlere dönüştüğünü asla hatırdan çıkarmadık, çıkarmayacağız. Bu sorumluluk şuuru ile yazmaya ve üretmeye devam edeceğiz.

4. Türkiye okuma haritasında şehir olarak yerimiz ve konumumuz bizleri derinden üzmüştür. Umarız yöneticilerimizi de üzmüştür. Bu çerçevede düşündüğümüz “Kayseri Yazarını Okuyor” etkinliğimizi bizi destekleyen kurumlarla sürdürmek kararındayız. Okumak ilahi bir emir ve insani bir erdemdir. Bu erdeme Kayserili şair ve yazarlar olarak düzenleyeceğimiz “Kayseri Yazarını Okuyor” etkinliğiyle sessizce dikkat çekmek istiyoruz.

5. Şehrimizin kaderiyle ilgili yetki ve sorumluluğu olanların, ulusal olduğu kadar evrensel, evrensel olduğu kadar yerel, insan kaynaklarının verimli ve dengeli değerlendirilmesi gibi bir sorumluluklarının olduğunu hatırlatır, bu çerçevede atılacak her türlü adımların, saydığımız ilkeler çizgisinde tarafımızca; takdir, ilgi ve saygı göreceğini belirtiriz.

6. Kültür, Sanat ve Edebiyat kamuoyunda şehrimizde yaşayan seçkin pek çok şahsiyet düzeyinde, kabul ve takdir görmemiş ve görmeyen kimi zatların star diye şehre takdimi, bu şehrin derinliğini oluşturan yıldızları ve değerleri olduğu gerçeğini asla ortadan kaldıramaz.

7. Edebiyat gücünü hayata müdahaleden alır. Hayata müdahil olmayan edebiyat, topluma ve bireye hiçbir zenginlik katmaz. Edebiyat, hayat karşısında bu tutumuyla, insana bir birikim ve bilinç aktarır. Bunun için çaba sarf eden edebiyatçıyı bu vasfından ötürü çeşitli makamlara ve kişilere karşı biçiminde yorumlamak ve anlamak eksik ve sorunlu bir anlama biçimidir. TYB Kayseri Şubesi olarak edebiyatçının ve sanatkârın doğru anlaşılması için ortaya koyduğumuz çaba, tutum göz ardı edilemez. Edilmemelidir.

8. Ülke genelinde birlik ve dayanışmanın oluşumunda, birinci ve öncü adımlardan biri, şehirler bağlamında birlik ve bütünlüğün oluşturulmasıdır. Bizler, Milli his ve duygularla oluşmuş eserlerin kuşatıcı bir fiille kullanılması arzusu ve beklentisindeyiz.

9. TYB Kayseri Şubesi olarak, şehrimizin ve yazarlarımızın saygınlığı için çaba harcayacağımızın bilinmesini ve bu çerçevede, etkin bir yönetim anlayışıyla, hiçbir siyasi kamplaşmanın, hiçbir ideolojik ve başka tür ayrımcılığın içine hapsolmadan, hiç kimseyi ötelemeden ve dışlamadan duyarlı, hareket edeceğimizi, kamuoyu ile paylaşmayı gerekli görüyoruz.                                                       Selim TUNÇBİLEK
                                    Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şube Başkanı
Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.84177.8732
Euro9.50399.5420
Hava Durumu
Takvim
Saat