• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ

HOŞ GELDİNİZ

Üyelik Girişi

Hakkımızda
Yazarlar arasında mesleki dayanışmayı geliştirmek ve ülkemizin kültür hayatına yazarların katılımını sağlamak amacıyla 7 Ağustos 1978 tarihinde 'Yazarlar Birliği' adıyla kurulan Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye'de en fazla üyeye sahip ve en etkili yazar kuruluşudur.

Siyaset üstü tavrı, demokratik yapısı ve modern teşkilatlanmasıyla gerek üye gerekse üye olmayan, ülkemizdeki tüm yazar, fikir adamı, sinema, radyo ve televizyon sanatçıların kendilerini ifade etme imkanı buldukları bir mesleki kurumdur. Kurumumuz, 1985'te Bakanlar Kurulu kararıyla 'Türkiye' adını kullanma hakkını elde ettikten sonra 1991'de yine Bakanlar Kurulu kararıyla 'Kamu Yararına Faaliyet Gösteren Dernek' statüsünü kazandı.

Türkiye Yazarlar Birliği, genel merkez Ankara dışında, İstanbul, Konya ve Kayseri başta olmak üzere 8 şube ve belli başlı illerdeki temsilcilikleriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en kapsamlı kültür ve sanat yıllığı TYB tarafından yayımlanmaktadır.

İlki 1984 yılında yayımlanan 'Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı' bugün itibariyle Türkiye'de yayını devam eden tek yıllık olma özelliğine sahiptir. TYB, popüler kültürün bir dayatması olan sahte şöhret sistemini besleyen ödüllendirmelerin tamamen uzağında bir değerlendirmeyle, her yıl, yılın yazar ve sanatçılarını seçmekte ve bir çok gerçek değerin kamuoyuna mal edilmesine zemin oluşturmaktadır.

TYB'nin faaliyetleri içinde 'Türkçenin Uluslar arası Şiir Şöleni' oldukça önemli bir yer tutmaktadır. İlki 1992 yılında Bursa ve Konya'da gerçekleştirilen Şölen'e 21 ülkeden Türkçe yazan 100'ün üzerinde şair katıldı. 2. Şölen 1993'te Kazakistan'ın başkenti Almatı'da, 3. Şölen1994'te Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta, 4. Şölen 1996'da Girne'de, 5. Şölen 2003'de Avrupa Birliği Parlamentosu'nun bulunduğu Strazburg'ta, 6. Şölen 2005'te Kırım Akmescit Simferopol'de ve ve 7. Şölen 2007'de Makedonya'nın Üsküp şehrinde düzenlendi.

TYB'nin "Türkiye'yi ve dünyayı doğru okuyup doğru yazmak için" başlattığı "Yazar Okulu" yılda iki dönem halinde çalışmalarını sürdürmektedir. 2004 yılında Kurucu Başkan Ahmet SIVACI tarafından kurulan TYB Kayseri Şubesi bünyesinde yazar, şair, öykücü, akademisyen, gazeteci, televizyon programcısı, güzel sanatlar ve musiki ile ilgilenen sanatçılar ve kültür adamlarından oluşan 85 üye barındırmaktadır.

Üyelerimiz, TYB Kayseri Şubesinin ev sahipliğinde çeşitli kültürel faaliyetlerde bulunmaktadır. Türkiye Yazarlar Zirvesi bunlardan biridir. Kayseri Şubesi kuruluşundan buğüne kadar çeşitli aralıklarla kültürel etkinlikler gerçekleştirmiştir. 2004 yılından itibaren de her yıl Eylül ayı içinde ilan ettiği "Kültürel Etkinlik Takvimi'"çerçevesinde Ekim ayından başlayarak Mayıs sonuna kadar pek çok farklı alanda kültürel faaliyetler gerçekleştirmektedir.

TYB Kayseri Şubesinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenlemiş olduğu 2016 yılında üç ay süreyle 315 öğrenci katılımıyla gerçekleştirilen Yazarlık Okulu ciddi bir etki ve süreklilik arz eden tesir bırakmıştır. Kursiyelerimizden önemli sayıda genç kalem, şimdi ülke genelinde pek çok seçkin yayın organlarında çalışmalarıyla yer bulmaktadır. 

Yoğunburç Kültür Merkezinde, "Kalem Sohbetleri" başlığı ile düzenli yürütülen edebiyat sohbetleri, ilgi ve beğeni ile takip edilmektedir.

Kayseri'de şehrin kültürel kimliğinin oluşumuna bütün kurumların üzerinde yansız, etkin bir duruşla katkı sunan Şubemiz, bu tavrı ile daha saygın birlik olma yönünde kalıcı bir tesir bırakmak arzusundadır. Bu anlayışa sahip Selim Tunçbilek, Hacı Sarı, Kadir Karaman, Şeref Karadavut ve Yüksel Kalkan 'dan oluşan Yönetim Kurulumuz,  8. olağan genel kurulumuzun iktifakla oluşturduğu ikinci görev dönemidir. 

TYB Kayseri Şubesi, kültürün, sanatın, folklör ve edebiyatın tarihine kayıt düşerek, azimle Türk Kültürüne hizmete devam etmektedir.
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.85643.8718
Euro4.54804.5662
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 4°
Takvim
Saat