• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ

HOŞ GELDİNİZ

Üyelik Girişi
Site Haritası
epazardanal

www.epazardanal.com

ÜYELİK BAŞVURUSU

Hakkımızda


Yazarlar arasında mesleki dayanışmayı geliştirmek ve ülkemizin kültür hayatına yazarların katılımını sağlamak amacıyla 7 Ağustos 1978 tarihinde 'Yazarlar Birliği' adıyla kurulan Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye'de en fazla üyeye sahip ve en etkili yazar kuruluşudur.

Siyaset üstü tavrı, demokratik yapısı ve modern teşkilatlanmasıyla gerek üye gerekse üye olmayan, ülkemizdeki tüm yazar, fikir adamı, sinema, radyo ve televizyon sanatçıların kendilerini ifade etme imkanı buldukları bir mesleki kurumdur. Kurumumuz, 1985'te Bakanlar Kurulu kararıyla 'Türkiye' adını kullanma hakkını elde ettikten sonra 1991'de yine Bakanlar Kurulu kararıyla 'Kamu Yararına Faaliyet Gösteren Dernek' statüsünü kazandı.

Türkiye Yazarlar Birliği, genel merkez Ankara dışında, İstanbul, Konya ve Kayseri başta olmak üzere 8 şube ve belli başlı illerdeki temsilcilikleriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en kapsamlı kültür ve sanat yıllığı TYB tarafından yayımlanmaktadır.

İlki 1984 yılında yayımlanan 'Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı' bugün itibariyle Türkiye'de yayını devam eden tek yıllık olma özelliğine sahiptir. TYB, popüler kültürün bir dayatması olan sahte şöhret sistemini besleyen ödüllendirmelerin tamamen uzağında bir değerlendirmeyle, her yıl, yılın yazar ve sanatçılarını seçmekte ve bir çok gerçek değerin kamuoyuna mal edilmesine zemin oluşturmaktadır.

TYB'nin faaliyetleri içinde 'Türkçenin Uluslar arası Şiir Şöleni' oldukça önemli bir yer tutmaktadır. İlki 1992 yılında Bursa ve Konya'da gerçekleştirilen Şölen'e 21 ülkeden Türkçe yazan 100'ün üzerinde şair katıldı. 2. Şölen 1993'te Kazakistan'ın başkenti Almatı'da, 3. Şölen1994'te Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta, 4. Şölen 1996'da Girne'de, 5. Şölen 2003'de Avrupa Birliği Parlamentosu'nun bulunduğu Strazburg'ta, 6. Şölen 2005'te Kırım Akmescit Simferopol'de ve ve 7. Şölen 2007'de Makedonya'nın Üsküp şehrinde düzenlendi.

TYB'nin "Türkiye'yi ve dünyayı doğru okuyup doğru yazmak için" başlattığı "Yazar Okulu" yılda iki dönem halinde çalışmalarını sürdürmektedir. 2004 yılında Kurucu Başkan Ahmet SIVACI tarafından kurulan TYB Kayseri Şubesi bünyesinde yazar, şair, öykücü, akademisyen, gazeteci, televizyon programcısı, güzel sanatlar ve musiki ile ilgilenen sanatçılar ve kültür adamlarından oluşan 85 üye barındırmaktadır.

Üyelerimiz, TYB Kayseri Şubesinin ev sahipliğinde çeşitli kültürel faaliyetlerde bulunmaktadır. Türkiye Yazarlar Zirvesi bunlardan biridir. Kayseri Şubesi kuruluşundan buğüne kadar çeşitli aralıklarla kültürel etkinlikler gerçekleştirmiştir. 2004 yılından itibaren de her yıl Eylül ayı içinde ilan ettiği "Kültürel Etkinlik Takvimi'"çerçevesinde Ekim ayından başlayarak Mayıs sonuna kadar pek çok farklı alanda kültürel faaliyetler gerçekleştirmektedir.

TYB Kayseri Şubesinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenlemiş olduğu 2016 yılında üç ay süreyle 315 öğrenci katılımıyla gerçekleştirilen Yazarlık Okulu ciddi bir etki ve süreklilik arz eden tesir bırakmıştır. Kursiyelerimizden önemli sayıda genç kalem, şimdi ülke genelinde pek çok seçkin yayın organlarında çalışmalarıyla yer bulmaktadır. 

Yoğunburç Kültür Merkezinde, "Kalem Sohbetleri" başlığı ile düzenli yürütülen edebiyat sohbetleri, ilgi ve beğeni ile takip edilmektedir.

Kayseri'de şehrin kültürel kimliğinin oluşumuna bütün kurumların üzerinde yansız, etkin bir duruşla katkı sunan Şubemiz, bu tavrı ile daha saygın birlik olma yönünde kalıcı bir tesir bırakmak arzusundadır. Bu anlayışa sahip Selim Tunçbilek, Hacı Sarı, Kadir Karaman, Şeref Karadavut ve Yüksel Kalkan 'dan oluşan Yönetim Kurulumuz,  8. olağan genel kurulumuzun iktifakla oluşturduğu ikinci görev dönemidir. 

TYB Kayseri Şubesi, kültürün, sanatın, folklör ve edebiyatın tarihine kayıt düşerek, azimle Türk Kültürüne hizmete devam etmektedir.
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ TARİHİ

Derneğimiz kuruluş aşamasında ilimizde Genel Merkez üyeliği bulunan 15 yazar ve şair bulunmaktaydı. Bu üyeler içinde Şair ve Yazar Ahmet SIVACI girişimleriyle derneğimizin kuruluş çalışmaları başlatılmıştır.

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi Genel Merkezin 01.04.2004 tarih ve 540/38 sayılı yetkilendirilmesi ile Kurucu Başkanlığını Ahmet SIVACI, 2. Başkanlık görevine Dr. Ali EKECİK, Sekreterliğe Ü. Fehmi SORGUNLU, Muhasip Üyeliğe Enver İLHAN’ın görev dağılımı yaptığı 11.06.2004 tarihli Müteşebbis kurulu kararı ile Birliğimiz vücut bulmuştur.

TYB Müteşebbis yönetim kurulu 10.07.2004 tarih ve 4 sayılı yönetim kurulu kararıyla genel kurula gitmiş, Genel Kurulu kararı ile Yeni yönetim Kurulu Hüseyin TÜRKMEN, Ahmet SIVACI, Mahir SÜRMELİBEY, Enver İLHAN, Ü. Fehmi SORGUNLU’dan oluşmuştur.

2. Yönetim Kurulu 19.03.2006 tarihi ikinci olağan genel kurul kararı almış Bu genel Kurulda ise Hüseyin TÜRKMEN, Mehmet UĞURLU, Tuncay TAŞCI, Selim TUNÇBİLEK, Adnan BÜYÜKBAŞ yönetim kurulu üyeliklerine seçilmişlerdir.

26 Ocak 2008 Tarihli Genel Kurulda ise yeni yönetim kurulu Hüseyin TÜRKMEN, Mehmet UGURLU, Adnan BÜYÜKBAŞ, Ahmet ERSOLAK, Tuncay TAŞCI isimlerinden oluşmuştur. Bu yönetim kurulu ise 29.01.2010 tarihine kadar görev yapmıştır. 29.01.2010 tarihli genel kurulu kararı ile yeni yönetim kurulu Hüseyin TÜRKMEN, Mehmet UĞURLU, Adnan BÜYÜKBAŞ, Ahmet ERSOLAK, Tuncay TAŞÇI yeniden seçilmişlerdir.

23.01.2011 Tarihli Olağanüstü genel kurula giden yönetim kurulu görevi bırakmış ve Olağanüstü Genel Kurul Kararı ile Ahmet İLHAN, Tuncay TAŞÇI, Oktay YERLİKAYA, Bülent GÜNDOĞAN, Ahmet ERSOLAK, Şaban PİRİŞ ve Vedat SAĞLAM yeni yönetim kurulunu oluşturmuştur.

03.02.2013 Tarihine kadar göreve devam eden yönetim Bu tarih için genel Kurul Kararı almış ve Yeni Yönetim Ahmet İLHAN, Vedat SAĞLAM, Sergül VURAL, Güner DİNÇASLAN, Mustafa DELİCE, Ayhan BİNGÖL isimleriyle oluşmuştur.


27.12.2014 Tarihinde genel kurul kararı alan yönetim kurulu Vedat SAĞLAM, Selim TUNÇBİLEK, Kadir KARAMAN, Hacı SARI, Şeref KARADAVUT’tan oluşan yeni yönetim kuruluna görevi devretmiştir.

06.04.2016 tarihli 65 nolu yönetim kurulu kararı ile üyelikten istifa eden Başkan Vedat SAĞLAM’ın yerine yedek üyelerden Yüksel KALKAN yönetim Kuruluna katılmış yeni yönetim kurulu 09.04.2016 tarihli toplantıyla görev dağılımı yapmış Başkanlığa Selim TUNÇBİLEK, getirilmiştir.

8. olağan Genel Kurulda Seçilen Başkan Selim TUNÇBİLEK başkanlığındaki Hacı SARI, Kadir KARAMAN, Şeref KARADAVUT ve Yüksel KALKAN'dan oluşan yönetim kurulunca şube çalışmalarına devam etmektedir.

Bu süre içerisinde TYB Kayseri Şubesi Yıllık olarak çeşitli alanlarda düzenli olarak kültür sanat ve başarı ödülleri vermektedir. Her ay düzenli olarak Selim TUNÇBİLEK yönetiminde “Kalem Sohbetleri” Programı yapılmakta, bu programlarda ülke genelinde üne sahip kültür sanat adamları olduğu gibi Kayserili kültür adamları da anılmaktadır ve çalışmaları çeşitli yönleriyle kamuoyuna tanıtılmaktadır. Yine her ay düzenli olarak Kitap Tanıtım Günleri etkinliği yapılmakta ve bir ay önce kitapları çıkan şair ve yazarların eserleri kitapseverlerin ilgisine sunulmaktadır. Her yıl Ramazan ayı içerisinde TYB üyesi yazarlarımızla Ramazan Sokağı Etkinliği ve imza günleri yapılmaktadır. Ramazan Sokağı etkinliğimize büyük bir katılım olmaktadır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa Yazar Okulu Kursları açılmakta bura çok sayıda genç insanın yetişmesi sağlanmaktadır.

2018 yılı için Yazar Okulu yeni proje olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığınca uygulamaya konulacaktır. Şair ve yazarlar için özel günlerde anma etkinlikleri düzenlenmekte ve aynı zamanda kültürel alanlarda çeşitli gezi ve sosyal etkinlikler düzenlenmektedir. Erciyes Şiir Günleri bunlardan biridir.

Derneğimizin mevcut internet sitesi Başkan Selim TUNÇBİLEK tarafından açılmış ve düzenli açık ve aktif tutulmakta, gerekli güncellemeler yapılmaktadır.

Derneğimiz kurulduğu günden itibaren yer sorunu yaşamış hep geçici çözümlerle yetinlilmiştir. Kocasinan belediyesinin verdiği yerden derneğimizi tahliye etmiş ve ilk olarak Cumhuriyet Mah. Tennuri Geçidi Hüservoğlu Kardeşler İşhanı No:20/102 Melikgazi / Kayseri Adresinde  2017 yılı başından faaliyetlerini buradan yürütmüştür. 

2018 yılı başından itibarensen derneğimiz tam daire bir mekana taşınmış bütün faaliyeterini dernek binasında yürütür hale gelmişitir. 

Halen Cumhuriyet Mah. Mevlevi Cad. No:41/2 Melikgazi / Kayseri Adresinde tüm üyelerine gerekli çalışma ortamını da sağlamış ve kesintisiz internet hizmeti vermektedir. 

Halen aynı adreste varlığına ve çalışmalarına devam etmektedir. 
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238
Hava Durumu
Takvim
Saat