• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ

HOŞ GELDİNİZ

Üyelik Girişi
Site Haritası
epazardanal

www.epazardanal.com

ÜYELİK BAŞVURUSU
ADAY DEĞİLİM
“GÖREVİ BIRAKIYORUM ADAY DEĞİLİM”
 
Altı yıldır yürütmekte olduğum TYB Kayseri Şube Başkanlığı görevimi  ilk genel kuruluda bırakacağımı ve bu yılsonunda yapılacak olan Genel Kurulda aday olmayacağımı kamuoyuna saygı ile duyururum.
 
Çalışmam süresince bana destek olan şehrimizde hizmette bulunmuş çok kıymetli Valilerimize, Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza, bürokratlarımıza, üyelerimize, dost yazarlara, gazetecilere, yakın çalışma arkadaşlarım yönetim kurulu üyelerimize, Denetim Kurulunda görev yapan üyelerimize katkı ve desteklerinden ötürü kamuoyu önünde bir kez daha şükranlarımı sunmak istiyorum.
 
Görev sürem boyunca TYB Başkanlık makamını asla kişisel çıkarlarım için kullanmadığım gibi kimsenin kurumsal saygınlık ötesinde davranmasına katkı sunmadığımı açıkça belirtmek isterim. Yazarlık ve Kültür hayatımızın çeşitlenebilmesi adına özverili ve saygın bir çalışmalar yürüttüğümüzü düşünüyorum.
 
TYB Kayseri Şubesi adına düşündüğüm ve hedeflediğim başarıyı ise asla yakalayamadığımızı vurgulamalıyım. Bu konuda kimseyi suçlamak istemediğimin altını çizmek isterim. Bunun bizce çok çeşitli sebepleri var. Bu nedenle, yaşadığımız deneyim sonucunu ise kısaca tarihe not düşmek adına paylaşmanın geleceğimiz açısından fayda sağlayacağı inancıyla bazı hususları belirtmek istiyorum.
 
Yazarlık bireysel bir faaliyet alanı olması nedeniyle ferdiyetçiliğin ön plana çıkarak sosyal grup olma becerisi sergilemekten kaçınma istek ve arzumuz.
 
TYB kayseri şubesi başarılı bir toplumsal grup olabilme becerisini geçen 15 yıllık süreç içerisinde yeterince etkin gösterememiştir. Bunun sebebi ise şehrimizde yaşadığını varsayan yazarların TYB Kayseri Şubesinin etkin bir sosyal grup olmasının kendi saygınlıklarını zedeleyeceği düşüreceğine dair yanlış inançlarıdır.
 
Etkin bir sosyal grup olmanın yazar olarak bireysel saygınlığa bir katkı sunmayacağını düşünüyor olmak.
 
Her yazarın kendini büyük bir güç olarak görme yanlışı.
 
Bireysel olarak yeterince saygınlık sağlandığına dair yanlış bir kanaatin bazı yazarlarda artık iyice yerleşmiş olması.
 
Yazar yıpranmışlığını kendinden ari görmek.
 
Bazı üyelerimizin kendini TYB ailesinin üstünde görmesi. Sosyal topluluk olma gücünü kavrayamamış, anlayamamış olmak.
 
Küçük hedeflerin ve günübirlik ihtiyaçların toplumsal planda uzun vadeli hedef ve kazançlara heba ediliyor olması.
 
Kişisel çıkar peşinde olmak.
 
Her birimizde ayrı ayrı varlığını sürdüren nefsi körlüğün yüksek olması.
 
Yazarlığı dar bir alandan kendimizden ibaret sanmak ya da okumadan yazar olmak.
 
Yazarlıkla tüccarlığın birbirine karıştırılıyor olması.
 
İdeolojik veya başka aidiyetleri (cemaat, grup, mahfil vs.) yazarlık kimliğinin önünde tutmak.
 
Yazarlığı yalnızca belediyelere kitap satmaktan ibaret bir iş sanmak.
 
Sosyal topluluk olma bilincinin yeterince gelişmemiş ve zihnimizde biçimlenmemiş olması.
 
Bunun belirtileri ise altı yıllık görev sürem içince ısrarla erişmek ve iletişim kurmak istediğim yazarları arayıp sormama rağmen hiçbir etkinliklerimizde göremediğim "yazarların" olmasıdır.
 
Hiçbir yazar kişisel çıkarı dışında toplumsal bir kaygı ile Birliğimizle iletişim içinde ne yazık ki olmamıştır.
 
Umarım ilk genel Kurulumuz bahse konu sorunlarımıza çözüm üretecek bir yapıyı kurmak için yeterince istekli ve kararlı arayış içinde olur. Bu çizgide davranarak tüm şehrin kazanacağı bir yönetim çıkarır. Şahsi tutumumun bu yönde olacağını bildiririm.
 
Genel Kurulda bu yaklaşımın ilke olarak benimsenmesi şahsımızı başkan olmamızdan daha mutlu edeceğini kamuoyuna saygı ile bildirmek isterim.
 
Birliğimizin yasal adresi olan Yoğunburç Kültür Merkezi Genel Kurula kadar kapalı tutulacağından anahtarı Büyükşehir Belediye Başkanlığına tevdi edilecektir. Belli bir sürede olsa TYB Kayseri Şubesine tahsis eden Büyükşehir Belediye başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç’a teşekkürlerimi hassaten sunmak isterim.
 
Genel Kurulda da başkan adaylarından hiç birinin yanında veya karşısında olmayacağım.
 
Yazar camiasını dar bir gruba indirgemeyecek, Başkanlık görevini liyakat içinde sürdürebilecek, kurum ve yazar saygınlığını hedefleyen bir üyemizin mutlak surette başkanlık makamını dolduracağına inandığımı söylemeliyim. Kim kazanırsa ona gücüm ve şartlar çerçevesinde hukuk çizgisinde elbette omuz vereceğim.
 
Bundan sonra edebi çalışmalarımla, ticari yatırımlarıma yoğunlaşacağımı saygıdeğer kamuoyumuza mutlulukla belirtmek isterim.

                                                                                                                                                                        Selim TUNÇBİLEK

  
27 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.84177.8732
Euro9.50399.5420
Hava Durumu
Takvim
Saat