• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ

HOŞ GELDİNİZ

Üyelik Girişi
Site Haritası
epazardanal

www.epazardanal.com

ÜYELİK BAŞVURUSU
BAŞKAN SELİM TUNÇBİLEK'İN ERCİYES ŞİİR GÜNLERİ AÇILIŞ KONUŞMASI
Saygı Değer Protokol, Değerli söz ustaları, hanımefendiler, beyefendiler;

İl Kültür ve Turizim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediğimiz ERCİYES ŞİİR GÜNLERİ programına; TYB Kayseri Şubesi üyeleri ve yönetim kurulumuz adına hepinize hoş geldiniz diyor, şiir dolu huzurlu bir vakit geçirmenizi diliyorum.

Ülke ve millet olarak, çetin şartlardan geçtiğimiz şu günlerde, bir şiir dinletisine ne gerek vardı diyebilirsiniz. Bilinen sosyal, psikolojik şartlar içinde böyle düşünmenin bir yanlışlığı da görülmeyebilir. Böyle düşünenler şu anda salonumuzda yer almayarak bu düşüncelerini pekiştirmiş durumdalar. Oysa beka sorunu olan toplumların milli birliğini tesis edecek tek gerçek ise; milli his ve milli duyuşlar oluşturmaktır. Bu nedenle tarafımız net ve tarihi gerçekliğin içindeyiz. Milli birlik ve bütünlüğün milli hislerle örülmüş şiirle yanındayız.

Bizi aşk ve sevgi ile yoğurarak, millet olmamızı sağlayan ve bir arada tutan ve tutacak olan güzel dilimiz Türkçenin yol gösterici aydınlığının yanındayız. Etkinliğimizi bu nedenle dili bir çatışma, aracı haline dönüştürmeden ŞEHİTLER ANISINA adadık. Buradan tüm şehitlerimize Tanrıdan rahmet diliyor, minnetle ve şükranla tekrar tekrar anıyorum. Zira onlar şu anda salonumuzu doldurmuşlar bizleri gözlüyorlar. Bu başlıkla da şehirlerimiz üzerinden bir bölünmenin ve ayrışmanın bizi götüreceği felakete ayrıca dikkat çekmek istedik.

Şiir tamda böyle bir sosyal şartlar içerisinde ihtiyaç duyulan, birleştirici özelliği ile milli heyecana en yüksek katkıyı sunan sanattır. Şairler, kelimelere nakşedilmiş milli duyuşu en güçlü biçimde düşünceye ve duyuşa çevirebilen oradan toplumsal sevince dönüştürebilen müstesna şahsiyetlerdir. Şiir tadında bir milli hayata, milli birliğe adım atabilmek için; şair gibi düşünmeli, şair gibi hissetmeli ve yaşamalıyız. Şiire uzak olmak, milli hislere de uzak olmaktır.

Biz şimdi Erciyes’in zirvesinde şiirle ülkeyi aydınlatan bir ışık yakmak istiyoruz. Bu ışık bütün ülkeyi aydınlatmakla kalmasın medeniyet coğrafyamızın buluştuğu, etrafında meşveret ettiği bir ışığa dönüşsün istiyoruz. Bu nedenle, TYB Kayseri Şubesi olarak, ilkini düzenlediğimiz; ERCİYES ŞİİR GÜNLERİNİ uluslararası bir zemine taşıyarak, sürdürmek niyetindeyiz. Bu düşüncemize bulunduğu makam itibariyle en yüksek desteği veren saygıdeğer il kültür ve turizm müdürümüz İsmet Taymuş beye, projenin yürütülmesinde özverili çalışmalarıyla, Kültür Şube Müdürü Erkan Erdoğan beye huzurlarınızda teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Kültür sanat etkinliklerinde TYB’nin öncü bir rol üstlenmesi kadar doğal bir şey olamaz. Zira bizim sivil toplum örgütü olarak ilgi alanımız bu sahadır. O nedenle ERCİYES ŞİİR GÜNLERİ gelecek yıllarda ERCİYES KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ çerçevesinde yaygın bir etkinliğin içerisinde yer alacak. Bu amaçla üniversitelerimizle işbirliği yaparak çeşitli çalışmalarla gündem oluşturabilecek etkinlikler düzenlemek en büyük arzumuzdur. Bu etkinlikler sonucunda adeta belirli alanlarda hem yol gösterici hem de etkinlik alanımızla ilgili Türkçemizin toplu dökümünü oluşturmak niyetindeyiz. Bu etkinlikleri yalnızca şehrin merkezinde değil, ilçelerimize de yayarak gerçekleştirmek istiyoruz.

Şiir gibi bir dağın eteklerinde kurulmuş bir şehrin, şiire mesafeli olduğu söylenemez. ERCİYES VE ŞİİR kelimelerinin birlikteliğinin oluşturduğu anafor düşünce, ufkumuza gökkuşağı renkleri ile çeşitlilikler taşıyor. Bu durum, geçmişte kimi çevrelerce idrak edilmiş olacak ki, ERCİYES ŞİİR GÜNLERİ çeşitli kurumlarca defalarca yapılmış olmasına rağmen, sürdürülemedi. Şehrimiz kültür alanında kendine hız ve güç katabilecek sahalar yerine, daha çetrefilli alanlarda kendi gücünü tüketme başarısını, azimle sürdürmektedir. ERCİYES ŞİİR GÜNLERİNİ, Türkçenin kültür envanterine kaynaklık edebilecek bir noktaya taşınabilme yerine ondan vazgeçme yolunu seçtiler. Şehrin ilgisi başka alanlara kaydırılarak sosyal dokuya uygun etkinlikler yerine sosyal dokunun dışında bir sahada arayışlarımız devam ediyor. Elbette o sahalarda da sözümüz olmalı. Lakin geçen zaman içinde ne ülke düzeyinde ne de uluslararası düzlemde kalıcı etki yaratılamadı. İlgili ülkelerin yazın hayatına şehrimizden ve ülkemizden aktarımlar olmadı. Oysa, asıl aktivitesi dil olan bir sahada, yıllara yaygın bir etki bırakabilmek hem daha kolay, hem daha az maliyetlidir. Her alanda kar zarar hesabıyla meselelere bakan şehrimiz ne hikmetse, bu sahada şaşırtıcı biçimde, kar zarar hesabını göz ardı etmiş gözüküyor. Bu nedenlerle başta belediyelerimiz olmak üzere, şehrimizin tüm kurumlarını ERCİYES KÜLTÜR SANAT GÜNLERİNE destek ve katkı sunmaya davet ediyorum.

Bir sivil toplum yöneticisi olarak, tüm samimiyetimizle düşüncelerimizi kamuoyumuzla paylaşıyoruz. Buradaki samimiyetin sıcaklığını hissedemeyenlere ise bir sözümü yoktur.

Bu gün 27 Aralık. Milli şairimiz Mehmet Akif’i de sekseninci ölüm yıl dönümünde Onu şu dizeleriyle anmak istiyorum:

“Ey, şehit oğlu şehit, isteme benden makber
Sana aguşunu açmış, duruyor peyganber."


Bu duygu ve düşüncelerle, şiir lezzetinde bir gece geçirmenizi diliyor, başka ERCİYES ŞİİR GÜNLERİNDE buluşmak dileği ile hepinizi saygı ile selamlıyorum.
  
854 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.84177.8732
Euro9.50399.5420
Hava Durumu
Takvim
Saat