• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ

HOŞ GELDİNİZ

Üyelik Girişi
Site Haritası
epazardanal

www.epazardanal.com

ÜYELİK BAŞVURUSU
Mahir Adıbeş
madibes@hotmail.com
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ ERZURUM BULUŞMASININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
18/05/2017
Aslında toplantı Ankara Havaalanında, uçağın kalkışını beklerken başladı...

İzmir’den uçakla Ankara’ya geldik, kısa bir süre sonra Erzurum’a havalanacaktık. Çıkış kapısını ararken arkadan tanıdık bir ses!.. Genel Merkezden dostlar; Mehmet Doğan, İbrahim Ulvi Yavuz, Osman Özbahçe ilk gördüklerim oldu. Karşılarında Konya’dan Ahmet Köseoğlu vardı neredeyse on beş yıldır görüşmemiştik ve Konya Şubesi Başkanı Hayri Erten hocayı orada tanıdım.

Antep Şube Başkanı Mustafa Yıldız ile Kahramanmaraş’ta karşılaşmıştık, önce hatırlamadım… Ankara Şube Başkan Vekili Zehra Yücel sessizce oturuyordu, uzaktan selamlaştık. Biraz ötede birileriyle sohbet eden Emin Gayretli’yi gördüm; her zamanki gibi yüzü güleçti.

Boş bir sandalyeye oturdum sohbet başladı. İlk söz: “İzmir’de işler nasıl gidiyor?” Aslında İzmir’i biliyorlardı! Biz İzmir olarak bütün faaliyetlerimizi yazılı olarak çeşitli yollardan Genel Merkeze bildiriyorduk ama bir de bizim ağzımızdan duymak istediler sanırım…

Yatsı vaktinden sonra uçağımız Erzurum Havaalanına indi. Otobüs hazır, TYB Erzurum Şubesinden gençler bizi bekliyordu.

Akşam yemeğini Erzurum Öğretmenevinde yedik. Bizden önce gelenler vardı. Trabzon’dan Kamran Tuna ve Recep Saraçoğlu ile yemek haneden çıkarken karşılaştık. Sakarya’dan Şair Hasan Topçu yabancı gibi duruyordu. Maraştan Mehmet Yaşar ve Raşit Küçükkürtül gelmişti. Ayaküzeri kısa bir sohbet ettik. Yalan yok gözüm Hasan Ejderha’yı aradı. Yemekte Kayseri’den Selim Tunçbilek ve sevgili dost Kadir Karaman ile oturduk...

Ertesi günü kahvaltıdan sonra; gece kaldığımız “Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü” salonunda toplantı başladı.

Toplantıya, kısa zaman önce kaza geçiren TYB Genel Başkanı Kazım Arıcan katılamıyordu. Kendisine buradan acil şifalar diliyoruz. Bir an önce aramıza dönmesini temenni ediyoruz. Genel Başkan Yardımcısı Ferhat Koç ise yurtdışında olduğundan toplantıya katılamadı. İkisini de gözlerimiz aradı.

Türkiye Yazarlar Birliği'nin Şubeleri yoğun bir gündemle toplandı ama zaman çok dardı. Bu gibi toplantılarda baştan zaman sınırı konunca konuşulmak istenen çok şey konuşulmuyor. Yine öyle oldu.

Oturum başkanlığını Erzurum Şube Başkanı Hanefi İspirli'nin yaptığı toplantı, Şeref Başkanı Mehmet Doğan’ın yaptığı bu güne gelişimizle ilgili bir konuşmayla açıldı. Arkasından Genel Merkezi temsilen Genel Başkan Yardımcısı Osman Özbahçe toplantı ve genel merkez hakkında söz aldı.

Toplantı çok rahat bir salonda yapıldı. Herkes birbirini rahatça görüyor ve ışıklar iyi ayarlanmıştı. Dışarısı sessiz, hava sıcaklığı uygundu.

Şubelere söz verilmeden önce, İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı'nın "Şubelerin Medya İlişkileri" ve İzmir Şube Başkanı Mahir Adıbeş'in "Şube, Üniversite, Bürokrasi İlişkileri" konularında sunum yaptılar.

Bu toplantıda Urfa Şube Başkanı Cuma Ağaçla yan yana oturduk. Doğrusunu söylemek gerekirse vakit nasıl geçtiğini anlayamadım. Her fırsatta onun fikirlerinden faydalanmaya çalıştım. Cuma Ağaç çok zeki ve uyumlu bir arkadaşımız.

Bu toplantıda Şubelerden katılanların daha kararlı ve sahiplenir olduklarını gördüm. Hiç kimse işi geçiştirmeye çalışmadı. “Ne yapıldı”dan çok “ne yapılması gerekir” vurgulandı.

Toplantı boyunca şu önemli konu dikkatimi çekti. Sanki şubeler ve genel merkez ayrı ayrı çalışıyormuş gibi bir izlenim sezinledim. Aslında hepimiz Türkiye Yazarlar Birliğiyiz. Bu mantıkla hareket edersek güçlü bir TYB oluruz. Etkinlik nerede yapılırsa yapılsın o TYB adına yapılır…

Yapılan kültür faaliyetleri “ne getiriyor, ne götürüyor” alanı şubelerce dile getirilmedi. Buradan geri dönüşüm izlenimleri yapılmadığı anlaşılmaktadır. Çalışmaya başlamadan önce plan, program yapılası gibi bir de geri dönüşüm raporu olmalıdır.

Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Yıldız’ın tedbirli davranışı, emin adımlarla ilerlemesi ve kapatılan şubenin yeniden açılması hakkındaki fikirleri bizimle paylaştı.

TYB Erzurum Şubesi eski başkanı Prof. Dr. Rıdvan Canım’ın orada olması ve konuşma yapması mutluluk vericiydi. On dört yıl önceki Tiflis gezimiz gözümün önüne geldi.

Öneriler kısmı aslında konuşulması gereken bölümdü ama kimse söz almadı. “Neden?” derseniz; zaman kalmamış. “Bu tam bir taktik” diye aklımdan geçmedi değil.

Ahmet Köseoğlu’nun değerlendirmesinde, “yer, yerel yönetim, üyeler” konusundaki görüşleri bence önemli bir not olarak saklanmalı.

Toplantının kapanış konuşmasında, TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan; Türkiye Yazarlar Birliği'nin 40. Yılı olduğunu hatırlatarak, “Ülkemizin kültür, sanat ve edebiyat” alanındaki önemine değindi. Konuşmasında, “Bundan sonraki süreçte de Türkiye Yazarlar Birliği gürül gürül akmaya devam edecektir," diyerek konuşmasına son verdi.

Toplantıya tek bayan Ankara Şubesinden Zehra Yücel katılmıştı. Ona da “evin kızı” dedik.

Toplantı yalnız salondaki kısmıyla kalmadı. Devam eden günlerdeki gezilerde, sunumlarda, kitap fuarında, imza törenlerinde şubelerden gelenler birbirleriyle tanışıp, konuştular.

Bu toplantıya Erzurum’da tarihi yerler ve Tabyalar gezisi eklenmesi bence en önemli kısımdı. Bu gezi kısmı bundan sonra yapılacak toplantılarda da önemsenmeli ve uygulanmalı.

Toplantının kitap fuarının açıldığı günlere denk getirilmesi isabetli olmuş. TYB Erzurum Şubesinin kitap standı güzel düşünülmüş.

Netice olarak:

Toplantı sonuç fotoğrafına bakıldığında ilk defa şubeler öne çıkmaya başladı. Katılanların kendilerine öz güvenleri tam ama eksikleri vardı. Dernek yöneticilerinin çoğu yerlerini benimsemiş ve söylenecek sözleri var. Birbirleriyle yardımlaşma ve bilgi almaları, ilgileri hoş bir gelişim. Konuşmalardan anlaşıldı ki çoğu şube ve genel merkez birbirini takip ediyor, yapılanlara ilgisiz kalmıyor.


1196 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238
Hava Durumu
Takvim
Saat