• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ

HOŞ GELDİNİZ

Üyelik Girişi
Site Haritası
epazardanal

www.epazardanal.com

Selim Tunçbilek
selim_tuncbilek@hotmail.com
EMİR KALKAN HİKAYE YARIŞMASI
24/02/2017
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Türk hikâyeciliğinde önemli bir yeri olan Emir Kalkan anısına bir yarışma düzenledi. Bu yarışmayı Büyükşehir Belediyesinin son zamanlarda kültür sahasında attığı önemli adımlardan biri olarak gördüğümü öncelikle belirtmek isterim. Emir Kalkanı şehrin bir değeri olarak görme tavrını yansıtan bu yaklaşımı, alkışlamak elbette ki doğru bir davranıştır.

Şehrin açık kimliği söz konusu edilince, Emir Kalkan’ı değer olarak kenara itmek, ötelemek, mümkün değildir. Bu şehirde yaşayan hiçbir kültür adamı için bunu düşünmemiz bizden istenmemeli ve beklenmemelidir. Şehirde yaşayan insan kaynaklarını yetersiz ve değersiz görmek bu şehre olan inancımızı zedeler. Şehre ve bize zarar verir. Karşımızdakini değil kendimizi değersizleştirir.

Kanatsız kuşlar şehri olarak nitelediği Kayserinin ona borcu vardır. O borç bu yolla azaltılabilir. Bir şehri ve insanını anlamak, o şehrin bir sosyal psikolojisinin olduğunu anlamakla mümkündür. Emir Kalkan eserlerinde, genelde orta Anadolu insanını, özelde ise şehrin insan davranışlarını, sade bir dille, halk irfanının ışığında yakalamış ve görmüş bir hikâyecidir. Dili sahih olduğu kadar, olayların kurgulanış biçimi de aynı derecede sahihtir. Yer yer sahihliğin zedelendiği alanlar varsa o da, yazarın kahramanlarının algı biçimleri yerine, kendi düşüncelerini dile getirme kaygısının, yer aldığı bölümlerdir. O noktalarda bile Emir Kalkanın, dili halk dilinden, ziyadesiyle uzaklaşmaz, samimiyet yara almaz. Emir Kalkan’ın hikâyeciğini bir cümleyle özetlemek mümkün olsa; Onun hikâyeleri derin ıstıraplardan doğmuş kelebek kanadında duyulan, yanık bir ağıttır diyebilirim.

Emir Kalkan’ı yanılmıyorsam yetmişli yılların ortalarından beri tanırım.

Siyasal çatışma ve çalkantıların yoğun yaşandığı o yıllardaki süreçte o bizi nasıl gördü bilemem ama biz asla Emir Kalkan’ı kendimize uzak tutmadık, uzak görmedik. Hep içimizde oldu. Bizi de o, genç bir kalem heveslisi, şair olarak dikkate aldı. Önemsedi. Yanlışlarımızdan keder duydu. İyi ve güzel yaptığımız her işte alkışladı, beğeni ve takdirlerini belli etti. Genç bir kaleme duyulacak ilginin ve hoşgörünün boyutlarını, dozunu kıvamında tutmayı bildi. Adnan Büyükbaş, Şadi Kocabaş ve Selim Tunçbilek’in en genç kalem olarak yer edinmeye çalıştığı seksenli yılların başında genç kalemleri yüreklendiren insanlardan biri oldu. Renkli kişiliği ile ufkumuzu farklı renklere boyadı.


Belki de en dikkat çekici nokta Sol bir sendikacılık içinde yer almasına rağmen, Kayseri’de sol edebiyatın içinde yer edinmeyi başaramadı. O zamanlar Hâkimiyet Sanat dergisi kadrosunu oluşturan Mehmet Çağlıkasap, Abdulkadir Budak, Ayhan Gülsoy, Ahmet Ada gibi kalemlerin arasında, onlarla birlikte anılmadı. Bunun gerekçelerini elbette en iyi onlar bilirler.


Muin Feyzioğlu da bu şehrin olduğu kadar, bizler için önemli bir edebî kimlikti. Kültür Sanat Dergisi etrafında, Muhmut Çağlıgöncü’nün kültür kitapevinde kümelenmiş ve bu kümelenmeyi Cuma oturmalarına dönüştürmüştük. Bu oturma merkezli olmak üzere; Muin Feyzioğlu, Emir Kalkan, Ümit Fehmi Sorgunlu, Muhsin İlyas Subaşı, Bekir Oğuzbaşaran, Kadir Özdamarlar, Ahmet Sıvacı, Muzaffer Tok, Abdulcelil Can, Mahir Sürmelibey, Mahmut Sarıkaya, Mustafa Parlak, Şükrü Karaca, Osman Sel, Nevzat Özkan, Ünal Tayfur, Hasan Hüseyin Eroğlu, M. Fatih Köksal gibi kalem erbaplarının birbirilerine önemli katkı ve ilgilileri olmuştur. Nevzat Türkten ve Alim Gerçel’le özdeşleşmiş Erciyes Dergisi pek çok genç yetenek kazandırmıştır kültür hayatımıza. Bende İlk çalışmalarını orada yayınlayan biriyim. Emir Kalkan’da Erciyes dergisinde, önemli çalışmalarını, Erkan Kamil imzası ile yayınladı. Mahmut Fidanil, Ahmet Kaplan, Hasan Sami Blok ise kendi çevrelerine “Sel” adıyla bir dergide eleştirel bir tutum takınmışlardı. Erdoğan Tanrıöver, Mehmet Delibaş, Köksal Akçalı, Hamdi Yılmaz ise “Doğuş Edebiyat” dergisinin sürekli yazarları arasındaydı. Bense her grupla eşit mesafede olan ama daha çok bireysel olarak, Nevzat Türkten, Erdoğan Tanrıöver ve Kültür Sanat kadrosunu oluşturan oturma grubumuzla birliktelikten keyif alan, genç bir edebiyat heveslisiydim.


İnsan olarak Emir Kalkan başka bir kimlik olabilir. Yazar olarak Emir Kalkan bu şehrin kültür kıymetleri arasında önemli bir yer işgal eder. Bu hakkı teslim önce bu şehre düşer. Onun adına düzenlenen yarışma bu hakkın teslimde önemli bir aşamadır.

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi olarak Kalem Sohbetleri programlarını başlattığımızda ilklerden birinde Emir Kalkan’ı konu edinmiştik. Program için kendisiyle yaptığım görüşmelerde asla kibirlendiğine tanık olmadım. Güzel düşüncelere kapı aralamak, şahsi çırpınışlarıma destek olmak gayesi ile, kurumsal eleştirileriyle birlikte, program için olur verdi. TYB Kayseri Şubesi olarak hedeflediğimiz noktaları merak ve ilgi ile dinledi. Çekinceleri ve arzularımızın nerelerde, hangi noktalarda, sekteye uğrayıp yara alabileceğine ilişkin düşüncelerini nakletti. Merakla ve ilgi ile dinledim.

Selim Tunçbilek yönetiminde gerçekleşen “Kalem Sohbetlerinde” kültür adamı dostları usta hikâyeci Emir Kalkan’ı emine boyuna anlattılar. Kendisi sessizce dinledi. Emir Kalkan’ın programından sonra, memnuniyeti ve mutluluğu son zamanlarda yaşadığı, nadir huzurlu, mutlu günlerinden biriydi. Teşekkür Etti. Sonraki programlarımızın bir kaçını takip etti. Sağlık nedeniyle gelemediği günler için telefon açarak, özürlerini beyan etme nezaketinde bulundu. Bu da onun bu programımıza karşı ilgi ve beğenisinin açık bir işareti idi. Değerli olanı bilen, fark eden, ayırt edici bir özelliği vardı. Edebiyatta kendi doğrularının aksine bir tartışmadan özenle kaçınırdı. Şehir kitaplarının yazılmasında önemli yönlendirmeler yaptı. Aynı biçimde eleştirel yaklaşımı yazıya dökmek yerine yalnızca bazı özel mahfillerde dile getirdi. Her türlü doğruları ve yanlışları ile Emir Kalkan bu şehre kültürel bir birikim bırakıp gerçek âleme göçtü. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.


Şimdi Büyükşehir onun anısına saygı ile bir hikâye yarışması düzenlemiş bulunuyor. Topyekûn bizlere düşen bu yarışmanın başarısı için çalışmak ve çıtayı emsallerinin üzerine çıkaramasak ta, en azından o seviyede tutmak olmalıdır. Jüride A. Haydar Haksal, Necip Tosun, Cemal Şakar, İmdat Avşar gibi önemli hikâyecilerin olması isabetli olmuştur. Umarız A. Haydar Haksal hocanın sağlığı bu çalışmaya katkısını engelleyecek boyuta gelmez. Yarışma süresi yeni katılımları sağlamak adına yeterli, (Son başvuru 21 Nisan) duyuruların edebiyat kamuoyuna erişimi de sağlıklı biçimde yapılırsa, projenin beklenen başarıyı getireceği kanaatindeyim. Emeği Geçenleri, geçecek olanları şimdi kutlar, Kayseri Büyükşehir Belediyesinin kurumsal olarak şehrin kültürel hayatına önemli bir katkının temellerini attığını vurgulamak isterim.


2558 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.87237.9039
Euro9.24659.2835
Hava Durumu
Takvim
Saat